Aktualnie prowadzimy zapisy na program Work and Travel, Internship USA, Praca w Australii Zapraszamy! 
  USA
 
 Work and Travel
 
  Internship
 
  AUSTRALIA
 
  karty ISIC, EURO<26...
 
  tanie noclegi   Praca  USA  Work and Travel   zasadyprocedurakosztoryspracazakwaterowanieprzyjazdformularz DS-2019 i SEVISubezpieczeniestatus aplikacjiagencipromocjeopinie uczestnikow


Work and Travel - formularz DS-2019 i SEVIS

Formularz DS-2019

    Informacje poniżej dotyczą formularza DS-2019 (były IAP-66) z adnotacją "Work and Travel USA". Formularz DS-2019 jest dokumentem wystawianym każdemu uczestnikowi programu Work & Travel USA. Wymaga on podpisu studenta przed złożeniem dokumentów do ambasady amerykańskiej.

    Podpisany formularz DS-2019 wraz z pozostalymi dokumentami: wnioskiemi wizowym i paszportem zostaje złożony przez FOSTER do ambasady lub konsulatu USA, gdzie będzie przekazany urzędnikowi konsularnemu w okienku wiz służbowych. Po rozmowie (interview) ze studentem i zaakceptowaniu wniosku, konsul podpisuje formularz DS-2019 i przyznaje wizę - jest to wiza J1. Sam formularz zostaje zamknięty w kopercie wklejonej do paszportu. W takim stanie powinien on dotrzeć do granicy USA, gdzie zostanie przejęty przez urzędnika imigracyjnego. Nie wolno go zgubić. Wspólnie z wizą J1 będzie on stanowił podstawę do podjęcia przez uczestnika legalnej pracy w USA oraz aplikowania o numer Social Security.

    W USA numer Social Security pełni role numeru PESEL, numeru Dowodu Osobistego i Numeru Identyfikacji Podatkowej razem wziętych. Mówiąc prościej założenie konta bankowego, zakupienie polisy ubezpieczeniowej na samochód czy rozliczenie się z urzędem skarbowym jest bez niego bardzo utrudnione, czasami nawet niemożliwe. Ponadto to właśnie paszport z wizą J1 oraz formularzem DS-2019 stanowi podstawę do przekroczenia granicy USA, również w przypadku podróżowania do Meksyku czy Kanady (trzeba posiadać wizę kanadyjską wyrobioną jeszcze w Polsce przed wyjazdem) po zakończeniu pracy u pracodawcy. Przed wjazdem do Kanady lub Meksyku skontaktuj się ze swoją fundacją sponsorującą.

SEVIS

SEVIS (Student and Exchange Visitor Information System) to system on-line, który umożliwia monitorowanie i dostęp do najważniejszych informacji o wszystkich uczestnikach programów na wizach F, M i J. System umożliwia wszystkim zainteresowanym podmiotom (Departament Stanu, fundacje sponsorujace, Urzad Imigracyjny, etc.) dostęp do najważniejszych danych - takich jak: dane osobowe, adres pracodawcy i zamieszkania w USA, daty programu oraz status programu (aktywny/ anulowany/ skreslony itp.) Dlatego tez ważne jest, aby po przyjeździe do USA w ciągu 3 -5 dni powiadomić fundację sponsorującą o swoim miejscu pobytu (zgodnie z instrukcjami otrzymanymi podczas Orientation i w pakietach informacyjnych). Podczas całego okresu pobytu w USA każda zmiana adresu, a także pracodawcy powinna zostać zarejestrowana w systemie SEVIS w ciągu 10 dni od jej dokonania. Od września 2004 Departament Stanu pobiera opłatę za obsługę SEVIS w wysokości 35 USD dla programu Work and Travel i 100 USD dla programu Internship. 
   
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.